Генерала Боже Јанковића 1, спрат 3, стан 19, 18105 Ниш

TANJUG: Advokati doneli rezoluciju o zaštiti advokature

Advokati doneli rezoluciju o zaštiti advokature

SREMSKI KARLOVCI – Predstavnici advokatskih komora i učesnici međunarodnog okruglog stola o problemima advokature i odnosima te profesije i javnog beležništva doneli su danas rezoluciju o zaštiti samostalnosti i nezavisnosti advokature u Srbiji.

Taj dokument, u kojem se konstatuje da je „u ovom trenutku u Republici Srbiji ugrožena samostalnost i nezavisnost advokature“, pa time i vladavina prava, potpisali su i predstavnici advokatskih komora Rumunije, Hrvatske, BiH, Makedonije, Slovenije i Mađarske.

Predstavnici advokatskih komora izjavili su da „pružaju punu i bezuslovnu podršku opravdanom protestu i zaštiti samostalnosti i nezavisnosti advokature Srbije i osnovnih prava i sloboda građana“.

U rezoluciji se ističe i da je nedopustivo „mešanje izvršne vlasti u nezavisnost i samoregularnost advokatske profesije“, koja je uređena sopstvenim propisima, uz poštovanje svih unutrašnjih i međunarodnih propisa.

Navedeno je i to da svaki građanin ima pravo na slobodu izbora advokata, poštovanje njegove volje i pravo na tajnost svega, o čemu je razgovarano sa advokatom koga je izabrao radi zaštite svojih prava i interesa.

Advokati u tom dokumentu ističu i da je država dužna da obezbedi delotvorne postupke i odgovarajuće mehanizme za jednaku dostupnost advokata svim licima, kao i da građanima obezbedi jednakost, slobodan pristup pravdi i pravnu siguranost.

Uoči okruglog stola, na kojem su razmatrani aktuelni problemi advokature i notarijata u Srbiji, zbog kojih advokati u Srbiji protestuju već 73. dan, predsednik Advokatske komore Srbije Dragoljub Đorđević izjavio je novinarima da je u našoj zemlji postoji „trend obračuna sa advokaturom kao profesijom“.

Zbog ozbiljnih problema, nastalih izmenama Zakona o javnom beležništvu, kod nas se dešava nešto čega ranije nikad nije bilo niti ima u zemljama EU, kazao je on i napomenuo da advokatura u Srbiji traži “kombinaciju odredaba zakona iz 2011. godine, plus dodavanje ključnih odredaba iz hrvatskog zakona o javnom beležništvu“.

On je objasnio da bi za sve privatne pravne poslove trebalo vratiti proces legalizacije, odnosno ono što građani prepoznaju kao overu, koju su imali ranije pred sudovima.

„To znači da bi za privatne pravne poslove građanin sam odlučivao o tome da li će ugovor sam da sastavi, da li će to učiniti advokat ili javni beležnik, dok bi notar morao da overi potpis i utvrdi identitet građana a ne da se meša u sadržaj tog pravnog posla,” naglasio je Đorđević.

Predstavnik Hrvatske advokatske komore u Evropskom udruženju advokatskih komora Ranko Pelicarić rekao je novinarima da se svi zakoni, pa i ovaj sporni u Srbiji, mogu izmeniti na bolje.

On je rekao da ne želi da savetuje kako bi trebalo da izgleda srpski zakon o javnom beležništvu ali je napomenuo da u Evropi “postoje drugačija rešenja, prema kojima nema nikakve konkurencije između advokature i javnog beležništva“, što kako je dodao smatra boljom varijantom.

Pelicarić je istakao da ima mnogo prostora za rad javnih beležnika a da time nije ugrožen rad advokata, pre svega radi njihovih stranaka a ne radi prihoda, jer je advokat potpuno nezavistan.

On je dodao da je zato veoma važno da „sve pravne zaštite i pravne mogućnosti stranka ima od advokata koji je njen zastupnik “, prilikom zaključivanja određenog ugovora.

Đorđević: Nema komunikacije sa ministrom pravde

Predsednik Advokatske komore Srbije Dragoljub Đorđević izjavio je danas u Sremskim Karlovcima da nema komunikacije između ministra pravde Nikole Selakovića i advokata koji protestuju zbog izmena Zakona o javnom beležništvu, ne navodeći kada bi taj protest, koji je ušao u 73. dan, mogao da prestane.

“Ako ima nekakve komunikacije, to je onda komunikacija gluvog i nemog”, rekao je Đorđević novinarima uoči tribine domaćih i advokata iz okruženja, na kojoj je doneta rezolucija o zaštiti samostalnosti i nezavisnosti advokature kao jednog od uslova za ostvarivanje vladavine prava.

Đorđević je rekao da advokati sve vreme govore “o profesiji, odnosno kompetentnim razlozima” zbog kojih traže izmene aktuelnih zakonskih propisa o javnom beležništvu, “dok sa druge strane imamo samo politikantstvo”.

Ocenivši da se ministar Selaković ponaša “kao da nije naš kolega”, Đorđević je dodao da “jednostavno nema komunikacije i to je osnovna poruka”.

On je napomenuo da je, tokom protesta advokata, “ostvarena komunikacija povodom poreske politike, koja je jedan od razloga protesta” i da je u tom pogledu postignut dogovor sa Ministarstvom finansija ali, kako je dodao, do danas u praksi nema nikakvih promena po tom pitanju.

ПОДЕЛИ ОВУ ИНФОРМАЦИЈУ
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email